Ni-Sanak-Tani Officers

Lodge Officers

These are the elected Officers and appointed Committee Chairmen for the 2012/13 year.

  • Chief: Sam P
    • NOAC/Jamboree Contingent Leader:
    • Conclave Contingent Leader:
    • Training Chairman
    • Awards Selection:
    • Vigil Honor Selection:
    • Nominating Chairman
    • High Adventure Chairman:
  • Vice-Chief – Administration: <open>
    • Camping Promotions
    • Membership
    • Communications Committee:
  • Vice-Chief – Program: Sam H
    • Activities
    • Brotherhood
    • Conservation
    • Ordeal
    • Service/Maintenance
    • Troop Representatives
    • Ways and Means
    • Conclave Coordinator
  • Vice-Chief – Indian Affairs: Chris D
    • Ceremonies Chairman:
    • Dance Team Chairman
    • Drum Chairman:
    • Elangomat Chairman
    • Elections
    • Fire Lays
    • Regalia
    • Sand Painting
  • Vice-Chief – Communications: <open>
    • Smoke Signal Editor:
    • Web Chairman
    • Spark Editor: Curtis W
    • Lodge Handbook Editor
    • Where To Go… Editor
    • History/Scrapbook Chairman
  • Vice-Chief – Finance: <open>
    • Commissary
    • Trading Post
    • Finance
    • Long Range Planning

Lodge Advisers

These are the Staff and appointed Volunteer Advisers for the Lodge.

  • Supreme Chief of the Fire (a.k.a. Scout Executive): Sean Henneman
  • Chief of the Fire (a.k.a. Lodge Adviser): Harvey Geary Jr
  • Deputy Chief of the Fire (a.k.a. Staff Adviser): Jimmy Abrahamson
  • Administration Adviser: Tim Mading
  • Program Adviser: <open>
  • Inductions Adviser: Elias Ellefson
  • Ceremonies Adviser: <open>
  • Dance Team Adviser: Kelly Wilde
  • Finance Adviser: Jack Robinson
  • Communications Adviser: David Long
  • Crafts Adviser: Pat Johnson
  • Vigil Honor Selection Committee Adviser: Al Abrahamson, Sr
  • Camping Committee Liaison: David Long
  • High Adventure Adviser:
  • Winding Trails District Chapter Adviser: <open>
  • Soaring Eagle District Chapter Adviser: <open>
  • Seven Rivers District Chapter Adviser: <open>